Topçam HES’te Üretim Başladı

Aralık ayının ikinci haftasında deneme testleri gerçekleştirilen Topçam Hidroelektrik Santrali’nde (HES) ilk enerji üretimi resmi olarak dün başladı.

Yorum (0)     Bu haber 34189 kez okundu
23.12.2016 09:41:00

Mesudiye Topçam Mahallesi’nden geçen Melet Irmağı üzerine, DSİ 7’nci Bölge Müdürlüğü tarafından baraj ve 3 üniteli HES kurulması için 18 yıl önce çalışma başlatıldı. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde gövde yapımı 7 yıl önce gövdesi tamamlanarak su tutmaya başlayan 122 metre yüksekliğindeki Topçam Barajı’ndan, 3 üniteli Topçam HES’e suyu aktaracak 7.5 kilometre uzunluğunda beton kaplama enerji tüneli de bitirildi. Baraj ve HES inşaat kısmının geçici kabulü de 2011’de yapıldı.

Topçam HES’in elektromekanik teçhizat montaj işi 1 yıl önce tamamlanarak işletme testlerine başlama aşamasına geçildi. Ancak Topçam Barajı’ndan HES’e suyu aktaracak 7.5 kilometrelik enerji tüneline su doldurulması sonrası tünel içinde su kaçağı olduğu tespit edilince işletme test üretimi başlatılamamıştı. Bunun üzerine DSİ Genel Müdürlüğü’nce Orta Doğu Teknik Üniversitesi (OTDÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) ayrı ayrı oluşturulan bilirkişi heyeti Topçam Barajı ve HES’te inceleme yaptı. İnceleme ve bilirkişi raporları ise DSİ Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Baraj ve HES’te işletme testlerine başlamak için DSİ Genel Müdürlüğü raporları değerlendirerek, sorunu çözmek için çalışmalara başladı. Aralık ayı içerisinde yaşanan sorun çözülerek deneme üretimleri gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalar sonucunda ise mutlu sona ulaşıldı.

BİRİNCİ ÜNİTE TAMAM

Alınan bilgilere göre; ilk olarak dün devri sağlanan birinci ünitede enerji başlatıldığı bildirildi. 400 milyon TL’ye mal olan, 133 milyon metre küp su depolanacak Topçam Barajı ve 3 üniteden oluşacak toplam 60 megawat kurulu güce sahip olan Topçam HES’te, yılda 198 milyon kilowat saat enerji üretimi yapılacak. Baraj ve HES’in ülke ekonomisine ise yılda 198 milyon TL katkı sağlayacağı da belirtildi.

Kaynak: Ordu Olay/ MUSTAFA KIRLAKBu haber 34189 kez görütülendi


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
1+1=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016