Mesudiye ekonomi için toplanacak

Mesudiye’de doğrudan demokrasi örneği olarak 27.’si düzenlenen Mesudiye Kurultayı’nda ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi için çalıştay yapılması kararı alındı.

Yorum (0)     Bu haber 18859 kez okundu
04.07.2017 12:30:01

Mesudiye ilçesinde kesintisiz olarak düzenlenen kurultayın 27.’si yapıldı. Mesudiye Kültür Merkezi’nde düzenlenen kurultaya Ordu’nun yerel yöneticileri ve siyasetçilerinden çok fazla katılım olmadı. Kurultayda dile getirilen bazı görüşler ise şu şekilde:

Su Fiyatları                                                                         

Ayhan Yılmaz: Yasaya göre kapatılan beldelerden Türkiye’deki en ucuz suyun en fazla yüzde 50’nin üzerindeki bir fiyatla su satışı yapılabilir. Ancak OSKİ yasaya rağmen daha fazla bir fiyatla su satışı yapıyor. Bu konunun ele alınmasını istiyorum. Ahmet Yılmaz: Melet Irmağı, Mesudiye’ye akıyor ama insanları buraya akıtmayı başaramadık. Mesudiye sınırında Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı 11 köy var. Bunların başında Kızılelma ve Adıgele geliyor. Bunların Mesudiye’ye bağlayan 4 kilometrelik yolu var ama bu yol siyası baskılarla da yapılmıyor. Bu yol yapılsa buradaki 11 köyün insanı alışveriş için Mesudiye’ye gelecek. Onlar geçmişte yolun yapılması imza kampanyası da düzenlemişlerdi. Bu yolun yapılması için neler yapılabilir bu konunun ele alınmasını istiyorum.

Yol Sorunu

Tekin Özmen: Yayladaki evler tapusu olmadığı için elektrik alamıyor. Bir de Çambaşı-Mesudiye yolu yıllardır yapılamadı. Yeşilce dernekleri bu yolun artık bir çözüme kavuşturulmasını istiyor. Gerçekten kargacık burgacık yollar var. Bu bizi çok üzüyor. Bunun kurultayda ele alınmasını arzuluyorum. Bir de Mesudiye’de eğitimin seviyesi düşüyor. Bu konuyla ilgili bir çalıştay yapılmasını istiyorum.

Doğaya Zarar

Mithat Çelik: Mesudiye’de 500 yıllık ağaçlar var. Bunlara zarar veriliyor. Bakıyoruz bir tane damgalı ağaç var diğer kesilen ağaçlar damgasız. Bir de kesilen ağaçların pislikleri ormanda bırakılıyor. Bunlar da kurtlanmaya neden oluyor. Bu konu kurultayda ele alınmalı. Osman Yılmaz: Biz diyaliz ünitesinde sürekli sorun yaşıyoruz. Bunun da nedeni diyaliz ünitesinin bir hastaneye bağlı olmaması. Biz Mesudiye’de diyaliz biriminin sorunsuz çalıştırılmasını arzu ediyor, bu konuda neler yapılabilir onun da kurultayda ele alınmasını talep ediyoruz. Hiç olmazsa 15 günde bir diyaliz doktoru gelerek hastaları kontrol etse. Çok ilkel şartlarda diyaliz hizmeti alıyoruz.

Ekonomi Çalıştayı

Oktay Ekşi: Mesudiye Kurultayı elbette Mesudiye’ye çok şey kazandırdı. Ama tökezlediği ya da istenen seviyede gelişmelerin olmadığı alanlar da var. Özellikle ekonomi. Bu konuda neler yapılabilir bunu görmek için özel bir çalıştayın yapılmasını öneriyorum.

 Turizm Konusu

Özat Özsoy: Bana göre Mesudiye’nin sağlıktan sonra en büyük ihtiyacı diyebileceğim bir turizm merkezine ihtiyaç var. Bayramda Çambaşı Yaylası’na gidenler aç dönmüş. Benim önerim Mesudiye Belediyesi, Mesudiye Kaymakamlığı, kurultay öncülüğünde bir komisyonla bir turizm merkezi projesi yapalım. Sonrasında bunu iş adamlarımızla konuşalım.

Endemik Bahçe Talebi

Avni Miroğlu: Mesudiye’de iki endemik bölge bulunduğuna göre iki adet endemik bahçe kurulmasını istiyorum. Böylece burada çalışacak insanlarla iş imkanın sağlanarak ekonominin canlandırılmasını istiyorum.

HES’ler

Halim Oktar: HES çalışması sırasında ortayı çıkan taşlar insanların bahçelerine, tarlalarına atılıyor. Bütün başvurularımıza rağmen bir sonuç alamadık. Bu konun ele alınmasını istiyorum.

Kurultayda Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül ile Kaymakam Mehmet Uslu Mesudiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yapılan görüşmelerin ardından Mesudiye’de ekonomik kalkınmanın hangi sektörlerde nasıl yapılabileceğinin belirlenmesi amacıyla ayrı bir çalıştay yapılması kararı alındı.  

 Bu haber 18859 kez görütülendi


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
1+1=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016