Karadeniz arısı ıslah edilecek

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, ‘Karadeniz Arı Genotipinin Verim ve Varroa Parazitine Direnç Yönünden Islahı’ projesinin bakanlık tarafından kabul edildiğini belirterek, “Proje kapsamında Karadeniz’deki arılar ıslah edilerek, arıları daha verimli bir hale getireceğiz.” dedi.

Yorum (0)     Bu haber 11509 kez okundu
07.07.2017 10:33:04

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arıcılık Araştırma Enstitüsü ve Ordu Arı Yetiştiriciliği Birliği’nin hazırladığı ‘Karadeniz Arı Genotipinin Verim ve Varroa Parazitine Direnç Yönünden Islahı’ projesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ar-Ge Destek Programı Projesi Kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arıcılar Araştırma Enstitüsü ve Ordu Arı Yetiştiriciliği Birliği olarak hazırlamış olduğumuz ‘Karadeniz Arı Genotipinin Verim ve Varroa Parazitine Direnç Yönünden Islahı’ bakanlık tarafından kabul edilerek uygulamaya konulmuştur. Projenin hazırlanmasında emek veren Tarım İl Müdürlüğü ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü personeline ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Proje 3 yıl boyunca bu proje devam edecek. Toplam 685 bin lira olan proje maliyetinin yüzde 70’ini bakanlığımız, yüzde 30’unu da birliğimiz karşılayacaktır. Üç yılın sonunda arıcımızın damızlık ihtiyacını karşılayacağız. Bu kapsamda Karadeniz’de arı ıslahı yapacağız. Karadeniz’de arılarımız mevcut ama ıslah projesi şu ana kadar bölgemizde yapılmadığı için farklı arılar ülkemize giriyor. Arıcılarımız da bunları kullanıyorlar. Bunun öncülüğünü yapıp Karadeniz arısını daha verimli bir hale getireceğiz.” diye konuştu.Bu haber 11509 kez görütülendi


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
8+8=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016