Karadeniz yaylaları kaçak yapılardan temizleniyor

Bölge illerinde valilikler tarafından yaylalardaki kaçak yapıların tespitine ilişkin çalışma yapıldı. Ekipler, yaylalarda tespit edilen kaçak yapıların yıkımlarını sürdürüyor.

Yorum (0)     Bu haber 20791 kez okundu
09.10.2017 10:12:00

Doğu Karadeniz'de yaylalarda tespit edilen Kaçakyapılar ekipler tarafından yıkılıyor. Bölge turizmi açısından büyük önem taşıyan yaylaların doğal yapısının korunması amacıyla ilgili kurumlar tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamdaki çalışmalardan en önemlisi ise yaylalardaki kaçak yapılaşmanın önüne geçebilme amacını taşıyor.

Valilikler tarafından yaylalardaki kaçak yapılaşmanın tespitine ilişkin çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında oluşturulan komisyonun üyeleri,  yaylalarda kaçak inşa edilen yapıları belirledi.

Trabzon'da ekiplerin tespit ettiği ve bazıları 3-4 katlı olan kaçak  yapıların yıkılması için çalışma başlatıldı. Kaçak yapıların yıkımları, ilgili  komisyonlar gözetiminde gerçekleştiriliyor. Yılın 9 aylık döneminde 1 milyon 520 bin turistin ziyaret ettiği  Trabzon'un yaylalarında da yıkımların başladığı kaydedildi.

ORDU

Ordu'nun yaylarında kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında çalışmalar  devam ediyor.

Aybastı ilçesinde ünlü Perşembe Yaylası'na bağlı 6 obada izinsiz  yapılar belirlendi. Ayrıca Kabadüz ve Mesudiye ilçelerine bağlı yayla ve obalar  da olmak üzere Ordu'da bu yılın ilk 9 aylık döneminde yaklaşık 50 yapının izinsiz  yapıldığı tespit edildi.

Kaçak yapıların yıkılması için çalışmalar yürütülüyor.

GİRESUN

Giresun'da ise Sisdağı, Kümbet, Bektaş, Kulakkaya gibi bilinen  yaylaların yanı sıra Espiye ilçesi Karaovacık, Yağlıdere ilçesi Buları gibi  yaylalarda da yöre halkı tarafından usülsüz yapılan bir çok yapı bulunuyor.

Tespit edilen evlerin yıkımı için çalışmalara başlanırken, yıkım  kararına bazı yöre sakinleri tarafından tepki gösteriliyor.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane’de şu ana kadar yaylalarında belirlenen 306 bina ile ilgili  çalışmalar sürüyor.

RİZE

Rize'de daha önce tespit edilen yapıların yanı sıra 2017 yılında  yapılan denetimlerde Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda 6 yapı tespit edilerek,  haklarında işlem başlatıldı. İl JandarmaKomutanlığının yürüttüğü denetimler neticesinde ise tespit edilen 11 yapı sahibi hakkında dava açıldı.

Öte yandan, bölgenin önemli turizm merkezi olan ayder yaylası'nda  Çamlıhemşin Belediyesinin yaptığı denetimlerde 3 yapı hakkında tutanak tutularak  durdurma kararı alındı.

Kaynak: MilliyetBu haber 20791 kez görütülendi


Etiketler :

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
7+7=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016