Mesudiye’nin Bu Köyüde O Listeye Girdi

Bir araştırma şirketi tarafından Türkiye’nin gidip görülmesi gereken 20 köyü araştırıldı.

Yorum (0)     Bu haber 293098 kez okundu
05.11.2015 13:31:08

Bir araştırma şirketi tarafından Türkiye’nin gidip görülmesi gezilmesi gerek 20 köyü araştırıldı. Mesudiye Yeşilce’de bu listede yerini aldı.

İşte O Liste;

1. Cumalıkızık / Bursa; Cumalıkızık’a gitmediyseniz bile en azından dizilerden aşina olabilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası'na alınmış, Uludağ'ın eteklerinde güzel mi güzel bir köyümüz.

2. Şirince, Selçuk/İzmir;  Şirince'yi bilmeyen yok. Hatta Dünya'da da epey ün sahibi. Hem kıyamet bile dokunamıyor hem de enfes şarapları var. Köy gibi köy.

3. Yeşilyurt Köyü / Çanakkale; Kazdağları'ndaki bir köyün güzel olmaması ihtimalinin olmadığını biliyoruz. Burası dünyada oksijen bakımından ikinci sırada. Sokakları şirin yapılı taş evleriyle bezeli. Mitolojiye göre Zeus burada doğmuş, bir tanrının memleketinin sıradan olması beklenemezdi.

4. Faralya / Muğla; Kelebekler Vadisi'ni içinde bulunduran bir köyden daha fazla ne bekleyebilirsiniz ki? Aslında daha fazlası da var; tarihi Roma ve Likya kalıntıları da gitmişken görülmelidir.

5. Sığacık, Seferihisar/İzmir; Eğer sizin için en önemli şey sakinlik ise ülkenin en sakin ilçesi Seferihisar'a bağlı bu köy tam sizlik.

6. Uzungöl, Çaykara/Trabzon; Adını kıyısında bulunduğu gölden alıyor. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Aslında Uzungöl'ü bilmeyen yok. Belki de bu kadar çok bilindiği için koruması günden güne zorlaşıyor.

7. Birgi, Ödemiş/İzmir; Çevre illerden yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Birgi'nin türbeleri meşhur. Sokaklarında gezerken Osmanlı'dan pek çok esinti görmek mümkün.

8. Selimiye Köyü, Marmaris/Muğla; Herkesten uzaklarda, denize sıfır, doğayla baş başa. Eskiden küçük bir balıkçı köyü iken şimdilerde daha çok turizme hizmet eden bir köy.

9. Kayaköy, Fethiye/Muğla;  En farklı köyler arasında gösterebileceğimiz Kayaköy'ün mistik bir havası var. Yüzlerce taş evden oluşuyor, Büyü filmine evsahipliği yaptığı da bilinir.

10. Kaleköy, Kaş/Antalya; Bir köy düşünün ki hem güzel bir doğa hem de tarihi kalıntılar barındırsın. Bir kez gidildiğinde geri dönmesi zor olabilir.

11. Uçhisar, Nevşehir; Kapadokya'nın en güzide yerlerinden biri. Kalesiyle ünlü bir belde ve civarın en yüksek yerlerinden olduğu için güzel de bir manzara sunuyor.

12. Kaleköy, Gökçeada/Çanakkale; İsmini köyde bulunan antik kaleden alan Kaleköy'ün sakinleri zamanında şehirden buraya göçmüş insanlardan oluşuyor. Sakin ama denizi de olsun diyenlerin kendini bulacağı bir köy.

13. Adatepe Köyü/Çanakkale; Bol bol çiçeklerle bezeli rengarenk pencereleri olan taş evlerle dolu bu köy hem göz zevkinize hitap ediyor hem de dinginlik veren bir atmosfere sahip.

14. Mardin Köyleri; Mardin'in köylerinde Mezopotamya'nın etkilerini görmek mümkün. Dara antik kenti de bu yörede çıkmıştı. Osmanlı'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Roma döneminde kadar farklı yapılar görülüyor.

15. Yeşilce Mesudiye/Ordu; Yeşille Kırmızının buluşma noktası, eski tahta evleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer bir yer. Hatta Sloganları bile var (K)ardeşçe (Ö)zgürce (Y)eşilce

16. Hazındak, Çamlıhemşin/Rize; Yaylalarıyla meşhur Doğu Karadeniz'in buradaki köyleri doğayla kucak kucağa. Bu bölgede belli dönemlerde şenlikler yapılıyor, yazları en güzel zamanları.

17. Adrasan, Kumluca/Antalya;  Mavi ve yeşilin bu kadar güzel uyumlu olduğu nadir yerlerden biri Adrasan. Eski adıyla Çavuşköy'de yapılaşmaya izin verilmiyor ki umarız hep böyle devam eder. Denizden vazgeçemeyenler için ideal bir nokta.

18. Doğanbey Köyü, Söke/Aydın; Dilek yarımadası milli parkı sınırları içinde kalan köyün deniz manzarası var. Ayrıca sessiz sakin olmasıyla da biliniyor. İzmir ve Aydınlılar'ın haftasonu kaçamaklarını yaptıkları rotalar arasında.

19. Gölyazı / Bursa; Küçük bir yarımadada kurulan bu köy gerçekten farklı. Köyde yer yer Roma döneminden kalma evler görmek mümkün. Her sene Leylek Şenliği düzenleniyor. Köy meydanındaki 450 yıllık çınar da görülesidir.

20. Güzelcehisar Köyü, Bartın; Bartın küçük bir şehir olmakla belki de en iyisini yapmış. Buradan bakınca ülkenin en sorunsuz yerlerinden biri gibi görünüyorlar. Aslında saklı bir cennet.

 Bu haber 293098 kez görütülendi


Etiketler :

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
2+2=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016