Mesudiye’nin 68’inci Mahallesi Köşe Mahallesi Oldu

Ordu Valiliği, 27.11.2015 tarihi itibariyle Köşe’nin Mahalle olmasını onayladı.

Yorum (0)     Bu haber 56533 kez okundu
30.11.2015 11:29:52

Mesudiye Topçam Mahallesine bağlı Köşe Harman Kıranı ve Şıhdere Küme Evleri Caddesinin Köşe Mahallesi adıyla yeni bir mahalle olması Ordu Valiliği tarafından onaylandı.

Köşeliler Derneğinin büyük çabası sonucu yeterli nüfus (514) tamamlanmış olup, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül ve Mesudiye Kaymakamlığının uzun uğraşları sonucu Köşe’nin Mesudiye’nin 68’inci mahallesi olması Ordu Valiliği tarafından onaylandı.

Bu haber, birkaç yüzyıldır var olan Köşe isminin geri kazanılmış olması, Köşeli hemşerilerimiz tarafından büyük sevinçle karşılandı.

KÖŞE MAHALLESİ’Nİ TANIYALIM

Köşe, Mesudiye ilçemizin 68’inci mahallesidir. Köşe’nin kuruluş tarihi hakkında geniş bilgi yoktur. Buraya ilk gelenlerin Kır Hüseyinoğulları, İmamoğulları ve Elikömeroğulları olduğu bilinmekle beraber, daha sonraları Ahmetoğulları, Gürsesler ve Şentürklerin gelmeleriyle Köşe’nin bugünkü yerleşik düzeni sağlanmıştır. Köşe Mahallesi, Ordu iline 115 km. Mesudiye ilçesine 51 km Topçam Mahalle merkezine 6,5 km uzaklıktadır. Bu yıl Mesudiye Kurultayı jüri heyetince “Mesudiye’nin En İyi Korunan ve En Güzel Yaylası” unvanına sahip Köşe Obası adlı bir yaylası vardır.

Halk geçimini tarım, hayvancılık, orman işçiliği ile sağlamaktadır. Son yıllarda genç neslin azalmasıyla hayvancılıkta gerileme görülmektedir. Geçim sıkıntısı ve tahsil sebebiyle gurbete gidenlerin sayısı, mahalledeki nüfusa oranla daha çoktur. Buna karşılık son dönemlerde birçok gurbetçi emeklilerden dönüş yapanlar olmuştur. Köşe’de okul 1959 yılında öğretime başlamıştır. Okur-yazar oranı oldukça yüksektir. 1959 yılından önceleri veliler, çocuklarının ilk tahsilleri için Topçam’a göndermekte idiler. Bu güzel mekânın, Topçam Beldesi ile olan kara ulaşım yolu, halâ(!) stabilizedir. Mahalleye 1984 yılında elektrik, 1990 yılında da otomatik telefon gelmiştir. Telefonsuz ev yoktur. Mahallenin güzelleşmesine ve gelişmesine son zamanlarda gönüllü eğilimler olmuştur. Birlik ve beraberlik içerisinde olan bu eğilimlerin sonucunda önce beş yıl gibi kısa bir sürede çevreye örnek bir Camii yaptırılmış, 1997 yılında Hüseyin KIRAN’ın önderliğinde Giresun merkezli “Kalkındırma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” kurulmuştur. Çalışmaları daha fazla üye ile artırmak ve sahiplenmek amacıyla 2004 yılında dernek merkezi İstanbul’a alınmıştır. İstanbul merkezli dernek almış olduğu bayrağı daha ilerilere götürerek mahallesine, yaylasına ve eğitim gören öğrencilerine burs desteği konusunda büyük hizmetleri olmuştur. Halen elektriği olmayan Köşe Obası’na 2 katlı ahşap bir misafirhane yaptırmış olup, 2013 yılında hizmete açılmıştır. 2015 yılı itibariyle 16 yıldır hiç ara vermeden Yayla Şenliği yapan nadir mahallelerimizdendir Köşe.

Merkezi Hükümetin Karadeniz boyunca hayata geçirmeye çalıştığı YEŞİL YOL PROJESİ, Mesudiye sınırları içerisinde 2 yayladan geçmekte olup, bu yaylaların birisi Köşe Obası’dır.

Mesudiye Gündem olarak Köşe Mahallesi Köşeliler Derneğini ve hemşerilerimizi tebrik eder, daha güzel hizmetlerin yapılabilmesi adına hayırlı olmasını dileriz. Bu haber 56533 kez görütülendi


Etiketler :

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Ad Soyad
  
Email
  
Yorum
 
6+6=?
 


 Benzer Haberler

Yazarlarımız

Oğuz Karaduman
Mesudiye’de Tatil Bir Başka Güzel


21.08.2017

Av.Uğur Tarhan
Eski Hastalıklar, Taze Umutlar


07.07.2017

Serpin Alparslan
Sinema Ve Tiyatrodan Yoksun 7 İlimiz


07.07.2017

Tekin Toklucu
1.MESUDİYE MARATON’U


13.04.2016